Početkom avgusta 2023. Sloveniju je zahvatio period obilnih padavina sa olujama i jakim pljuskovima. U prolazno zasićenim slivnim područjima palo je između 150 i 200 mm kiše za 6 do 12 sati, što je dovelo do naglog povećanja brojnih bujičnih tokova, malih vodotoka i reka, dostižući izuzetne proticaje, što je rezultiralo velikim i razornim poplavama. Potopljena su mnoga naselja sa stambenim i poslovnim objektima. Pokrenuta su i brojna klizišta, a reke su nosile velike količine otpada, odnoseći mostove i puteve. Šteta je bila ogromna.
Čak i na reci Gradaščici, koja je poznata po tome što je u više navrata bila uzrok poplava u glavnom gradu Slovenije, Ljubljani, ovoga puta zabeležili smo izuzetno velike količine padavina. Ovi iznosi su čak premašili one zabeležene 2010. i 2014. godine kada smo se suočili sa sličnim vremenskim izazovima koji su uticali na Ljubljanu i okolna područja.
Slika 1: Poplave u Ljubljani 2014. (Izvor: https://siol.net/)
Video: Video: Poplave u Ljubljani 2014. (Izvor: YT, EZ Fly)
Mnogi od nas pitali su se: kako je moguće da ove godine (2023) nismo doživeli ovakve poplave u Ljubljani, uprkos velikim padavinama i činjenici da je veći deo zemlje zahvatio haos poplava?
Odgovor na ovo pitanje leži u odlučnim naporima koji su uloženi u mere zaštite od poplava. Ove investicije, koje još uvek traju, značajno su umanjile uticaj ekstremnih vremenskih uslova i ovoga puta spasile Ljubljanu od katastrofe. Nakon što su se poplave pokazale kao izuzetno teške, doneta je odluka: implementacija Nacionalnog prostornog plana (NSP) za unapređenje zaštite od poplava u naseljenim područjima jugozapadnog i južnog dela Ljubljane. U ovom značajnom projektu kompanija IZVO-R d.o.o. odigrala je ključnu ulogu pružajući suštinsku ekspertizu. Nakon što je plan odobren, preduzeće je nastavilo sa projektom za dobijanje građevinske dozvole. Cilj ovog opsežnog projekta, poznatog kao „Zaštita sliva Gradaščice od poplava“, je zaštita skoro 18.000 stanovnika i oko 3.000 objekata. Ovaj cilj će se postići primenom više od 180 različitih mera zaštite od poplava koje će povećati otpornost grada na potencijalne poplave u budućnosti.
Naziv projekta: Zaštita od poplava sliva reke Gradaščice.
Lokacija: TŠire područje Ljubljane, Slovenija.
Projektantski tim: slovenačko preduzeće IZVOR d.o.o., čija je ključna delatnost izrada projektne dokumentacije za hidrotehničke objekte.
Cilj Izrada projektne dokumentacije za izgradnju objekata za zaštitu od poplava koji će značajno poboljšati sigurnost od poplava naselja u slivu rijeke Gradaščice.
Projektni objekti: Više od 180 mera zaštite od poplava, uključujući regulisanje brojnih reka i kanala, izgradnju retardera i suvih retencionih akumulacija, uspostavljanje deponija viška materijala, izmeštanje i unapređenje objekata javne infrastrukture, mere zaštite životne sredine i prirode, uklanjanje objekata i dizajn pejzažne arhitekture.
Korišćena softverska rešenja: Aquaterra (CGS Labs), MIKE (DHI)
Troškovi: 67.738.032,10 EUR
Veb stranica projekta: https://gradascica.si/
Budući da je projekat „Zaštita sliva Gradaščice od poplava“ prilično obiman, podeljen je u dve glavne faze, od ukupno tri faze. Svaka faza predstavlja ključni korak ka uspehu projekta u obezbeđivanju zaštite od poplava u jugozapadnom delu Ljubljane. U fazi 1A, razvoj će se odvijati na teritoriji Gradske opštine Ljubljana. U fazi 1B, fokus se pomera na razvoj u opštini Dobrova-Polhov Gradec, a zatim sledi faza 2, koja će uključivati izgradnju suvog retencionog rezervoara Razori.
Slika 2: Karta koja prikazuje plavno područje sliva Gradaščice i faze projekta „Zaštita sliva Gradaščice od poplava“ (Izvor: https://gradascica.si/)
Video: Zaštita od poplava na reci Gradaščici | Evropa u mom dvorištu (Izvor: YT, Radio Študent)
Pored izgradnje hidrauličnih objekata, projekat podrazumeva i holistički pristup merama zaštite od poplava. Ovo uključuje očuvanje nenaseljenih poplavnih područja i poboljšanje staništa radi povećanja biodiverziteta u životnoj sredini. Važna komponenta projekta je izgradnja reljefnog kanala 6A i suvog retencionog rezervoara Razori, koji će kontrolisati prelivanje poplavnih voda, dok će uspostavljanje novih mernih mesta obezbediti pouzdano upravljanje celim sistemom. Važno je naglasiti da realizacija projekta uključuje i brojna prateća prilagođavanja i zaštitu postojeće saobraćajne, komunalne, energetske i telekomunikacione infrastrukture. Projekat je osmišljen tako da pažljivo razmotri uticaj na kvalitet vode i vodni režim uz sprečavanje negativnih efekata na zaštićena područja. Takođe, u okviru projekta razvijena su rešenja i mere koje na sveobuhvatan način čuvaju kulturno nasleđe i doprinose očuvanju prirode. Time se obezbeđuje da projekat bude od koristi i stanovnicima i životnoj sredini, u skladu sa održivim principima očuvanja prirode i kulturnog nasleđa.
Slika 3: Izgradnja zida na etapi 1A (Izvor: https://gradascica.si/)
U izradi projektne dokumentacije za ovaj projekat, kompanija IZVOR je uspešno iskoristila naše softversko rešenje Aquaterra, koje im pomaže u planiranju više od decenije. Naše softversko rešenje omogućava brz prenos elemenata između rasporeda, uzdužnih profila i poprečnih preseka, što u velikoj meri doprinosi visoko efikasnom planiranju. Jedna od glavnih karakteristika našeg programa, koju naši korisnici ističu kao značajnu prednost, je njegova puna kompatibilnost sa drugim priznatim softverima kao što su HEC-RAS i MIKE, što omogućava izvođenje hidrauličnih proračuna i simulacija.
Na sledećoj slici prikazana su dva tipična preseka Malog grabena (reljefni kanal reke Gradaščice), napravljena uz pomoć softvera Aquaterra. Kada se želi povećati propustljivost reke hidrauličke provodljivosti, obično postoje dve glavne opcije. Možemo ili proširiti reku ili je produbiti. Međutim, treba napomenuti da produbljivanje ima svoja ograničenja, jer postoji rizik da će se reka postepeno napuniti sedimentima. Ovo je prirodan proces jer reka stalno oblikuje svoje dno, koje može imati viši nivo od onoga što se može postići produbljivanjem. Produbljivanje se obično sprovodi u situacijama kada proširenje unutar postojećeg rečnog kanala nije izvodljivo. Ovo se često dešava kada su stambene kuće ili druge zgrade u blizini i ne mogu se srušiti.
Slika 4: Karakteristike poprečnog preseka Malog grabena
Na gornjem karakterističnom poprečnom preseku se vidi da je sprovedena mera produbljivanja, korišćenjem rešenja kamene obloge i na levoj i na desnoj strani reke. Kamena oplata je napravljena korišćenjem različitih, nasumično postavljenih stena koje su čvrsto usidrene na strani vode pomoću šipova, obezbeđujući njenu stabilnost i izdržljivost. Iznad kamene oplate, obostrano se prostire terasa, pokrivena rastavljenim pojasom bujnog šiblja, preko koje je dozidan dodatni zid.
Donji karakteristični poprečni presek predstavlja odličan primer proširenja reke, gde je posebna pažnja posvećena i sadnji vegetacije. Ovo je ključni element koji doprinosi očuvanju prirodne sredine i stabilizaciji nasipa. Sa pažljivo odabranim biljkama, oni su povećali biodiverzitet područja dok su sprečili eroziju obala i obezbedili stanište za lokalne divlje životinje. Ovakav održiv pristup planiranju projekata pokazuje da je kompanija posvećena ne samo poboljšanju hidrauličnih uslova u ovoj oblasti, već je posvećena i očuvanju prirodne sredine.
Matjaž Udovč,direktor IZVOR d.o.o. kompanije, cenjeni stručnjak iz oblasti hidrotehnike koji od samog početka svoje karijere koristi program Aquaterra kao ključno sredstvo u svom radu. Vremenom je proširio svoj asortiman profesionalnih alata sa MIKE programom, što mu je omogućilo da zauzme još sveobuhvatniji i napredniji pristup rešavanju izazova u planiranju mera zaštite od poplava i izvođenju hidrauličko-hidroloških studija.
U projektu „Zaštita sliva Gradaščice od poplava“ suočio se sa nekoliko različitih inženjerskih izazova. Jedno od ključnih pitanja bila je geografska posebnost područja, jer je reč o relativno ravnom predelu gde se poplavni tokovi mogu prostirati izuzetno daleko od glavnog rečnog korita. Ovo je predstavljalo izazove u podizanju svesti među stanovnicima o potencijalnim opasnostima od poplava, posebno zato što se vodotoci obično ne pojavljuju u njihovoj blizini. Matjaž i njegov tim morali su marljivo da rade na izgradnji ubedljivih argumenata kako bi podigli svest među stanovnicima tog područja o važnosti zaštite od poplava.
Takođe, Matjaž i njegov tim redovno su se suočavali sa izazovom dobijanja potrebnih saglasnosti i dozvola za svoje projekte. Njihova rešenja su dizajnirana da obezbede optimalne performanse čak i tokom izuzetno visokih nivoa vode koji se javljaju samo nekoliko puta godišnje. Zbog toga su ponekad nailazili na otpor drugih interesnih grupa ili regulatornih organa. Ipak, Matjaž i njegov tim ostali su privrženi svom cilju i nisu se pokolebali u nastojanju da poboljšaju hidraulične uslove.
Njihova posvećenost inovativnim rešenjima i kontinuirana edukacija na terenu su ključni faktori koji su doprineli uspehu njihovih projekata. Pored toga, oni su značajno doprineli poboljšanju bezbednosti u područjima podložnim poplavama i promovisanju održivosti. Njihovi napori odražavaju holistički pristup očuvanju životne sredine i dobrobiti zajednice.
#aquaterra #mike #cgslabs #floodprotection #flood #gradascica
O kompaniji IZVOR d.o.o.
IZVOR d.o.o. je specijalizovan za planiranje mera zaštite od poplava i izvođenje hidrauličko-hidroloških studija. Ovo uključuje kreiranje mapa opasnosti od poplava za različite klijente, od pojedinačnih građevina do opština i ministarstava. U prošlosti su bili aktivno uključeni u glavne nacionalne prostorne planove za zaštitu od poplava. Među najznačajnijim su projekti koji imaju za cilj da obezbede bezbednost od poplava u opštini Železniki i jugozapadnom delu Ljubljane. Oba projekta su podeljena u više faza i trenutno su u fazi implementacije.