Naziv projekta Građevinska dokumentacija G2-108 Hrastnik – Zidani Most i putna devijacija G1-5 Rimske Toplice-Zidani Most-Radeče

Broj projekta: 17_622

Dizajn objekata: 9km putne devijacije, 4 železnička nadvožnjaka, 2 železnička podvožnjaka, 4 mosta preko reke, potporni i pregradni zidovi.

CILJ Osnovni cilj nove saobraćajne veze je poboljšati loše stanje magistralnog puta koji se nalazi u strmom i uskom koridoru između železničke pruge i reke Save.

KORIŠĆENA SOFTVERSKA REŠENJA: Civil 3D za DMT uređenje, Plateia za trase puta, proračun i analizu profila i poprečnog preseka, Ferrovia za trase pruga, proračun i analizu i mnoge druge posebne softverske aplikacije.

REZULTATI: Projektantski tim i proizvođač softvera blisko sarađuju, značajno poboljšavajući sigurnost i usluga na putu.


Osnovni cilj nove saobraćajne veze bio je poboljšanje lošeg stanja glavne saobraćajnice koja se nalazi u strmom i uskom koridoru između železničke pruge i reke Save. Njen položaj i okruženje onemogućili su dvosmerni saobraćaj.

Osnovni cilj nove saobraćajne veze bio je poboljšanje lošeg stanja glavne saobraćajnice koja se nalazi u strmom i uskom koridoru između železničke pruge i reke Save. Njen položaj i okruženje onemogućili su dvosmerni saobraćaj.
Najveći problem je bio prevoz dece običnim autobusima i dostava građevinskog materijala većim kamionima. Tako da navedena deonica je bila opasna za učesnike u saobraćaju i za lokalno stanovništvo, a da ne govorimo o uticaiju na otežan ekonomski razvoja ovog kraja. Ovaj projekat je deo Treće razvojne ose, kojom će se uspostaviti saobraćajna veza od severnog do jugoistočnog dela Slovenije (od austrijske do hrvatske granice). Dužina deonice magistralnog puta bila je oko 9km. Pored magistralnih puteva, bilo je potrebno omogućiti izuzetno teške veze lokalnih (sporednih) puteva sa jedinstvenim nadvožnjacima koji prelaze železničku prugu, što bi umnogome poboljšalo bezbednost na putevima.

Deonica uskog i opasnog puta, na kojoj je moguć samo jednosmerni saobraćaj.

Gotovo cela dužina trase je planirana na potpornim i pregradnim zidovima.

Zbog zahtevnih geoloških uslova, gotovo celom dužinom trase planirani su potporni ili pregradni zidovi. Projektovanje četiri mosta preko reka Sava i Savinja predstavljalo je veliki izazov. Pored navedenog, članovi projekta su morali da se pozabave i pešačkim površinama i autobuskim stajalištima, dok su u zoni raskrsnica i prilaza morali postaviti brojne vodove infrastrukture i barijere za zaštitu od buke.

Planeri i projektanti PNZ-a koristili su različite softverske aplikacije posebne namene. U početku su napravili osnovni teren sa Civil 3D. Zatim su počeli da crtaju ose koristeći program Plateia. Zbog složenosti reljefa i lokacije urađeno je dosta ponavljanja i korekcija osa i elemenata, kako bi ose bile u skladu sa pravilima i uslovima projektovanja puteva.

Plateia je korišćena i za crtanje podužnih profila, poprečnih preseka i raskrsnica. Projektovanje koloseka na železničkoj stanici Zidani Most izvedeno je u softveru Ferovia. Ferrovia omogućava crtanje koloseka direktnom metodom. Takođe, dve veze koloseka u krivini (skretnice) su projektovane korišćenjem Ferrovie. Ovo je olakšalo posao projektantima, jer su ose koloseka projektovane veoma netipično – bez prelaznice, zbog ograničenja prostora i malog horizontalnog radijusa. Neki izazovi prilikom korišćenja pomenutog softvera su se pojavili prilikom projektovanja. Zbog velikog broja osa i veličine 3D modela terena bilo je teško očitati podatke. Pored toga, veliki broj projektanata je učestvovao u projektu, te je bio izazov za koordinaciju, uz sve to koristili su različite softverske alate (Plateia, Civil 3D…). Ovaj zahtevni projekat nije bio samo veliki izazov za dizajnerski tim već i za programere softvera, jer smo svi želeli da krajnjim korisnicima olakšamo iskustvo na najvišem mogućem nivou.

Vizuelizacija planiranog železničkog i putnog čvora u Zidanom mostu

Planovi za novu putnu raskrsnicu u Zidanom Mostu, urađeni softverom Plateia.


O PNZ-u

PNZ je jedna od vodećih slovenačkih građevinskih kompanija sa istorijom dugom više od 60 godina. Od projektovanja prvog autoputa u bivšoj Jugoslaviji do najsavremenijih strategija razvoja saobraćajne infrastrukture, oni neprestano grade svoju bazu znanja i iskustva, kako bi mogli da se nose sa najvećim izazovima u građevinarstvu.

> Saznajte više