Michał Gal je talentovan i veoma perspektivan građevinski inženjer iz MT Projekta, koji je sa nama podelio inovativni projekat dizajna parkinga kreiran pomoću softvera PLATEIA. Pored projektovanja infrastrukturnih projekata, Michał je odgovoran za uvođenje novih softverskih rešenja u kompaniju; od testiranja funkcionalnosti i kupovine softvera, do obuke zaposlenih za korišćenje novih proizvoda.
U 2015. godini, kada se kompanija suočila sa hitnom potrebom za softverskim rešenjem za brzo projektovanje puteva zbog velikog obima projekata, Michał je počeo da koristi softverska rešenja CGS Labs. Tada ih je Aplikom, sada Arkance Sistem Poland, naš poljski partner, upoznao sa PLATEIA-om. Ovaj softver im je ispunio želje i koriste ga i danas.
Danas realizuju četrdesetak paralelnih projekata, poput izgradnje lokalnih i regionalnih puteva, raskrsnica, kružnih tokova, parkinga, pešačkih koridora i drugo. Najnoviji od njih je „Park & Ride” parking, čiji je glavni cilj bila izgradnja preko dve stotine parking mesta, sa punjačima za električna vozila i parkingom za bicikle. Pored toga, ovaj projekat je obuhvatio uređenja drenaže, planove javne infrastrukture i planove osvetljenja.
Naziv projekta:: Izgradnja parkinga „Park & Ride“
Lokacija: Varšava, Poljska
Projektantski tim: MT-Projekt Sp. z o.o, projektni biro za izradu projektne dokumentacije iz oblasti saobraćajnog inženjeringa, posebno putne infrastrukture.
Cilj: Glavni cilj projekta je izgradnja više od 200 parking mesta, uključujući stanice za punjenje električnih vozila i parking za bicikle.
Korišćeno softversko rešenje: Plateia, Autopath
Cena: 4 miliona evra

Sistem „Parkiraj i vozi“ je kombinacija javnog i privatnog prevoza koji korisnicima omogućava da ličnim vozilom stignu do važnih tačaka na periferiji grada ili do glavnih ulaza u grad, a zatim gradskim prevozom nastave put do centra grada. Ovaj sistem ima mnoge prednosti, kao što je povećanje korišćenja javnog prevoza i smanjenje saobraćaja u centru grada, što može dovesti do raznih problema kao što su zagušenja saobraćaja, zagađenje životne sredine i nedostatak parking mesta. Štaviše, to može uštedeti novac ljudima jer parking mesta u centru grada mogu biti skupa.
Tokom ovog projekta naišli su na tri glavna inženjerska izazova. Prvi izazov je bio kako toliki broj parking mesta postaviti na relativno malom prostoru. Rešili su ovo tako što su pokušali da nacrtaju nekoliko mogućnosti i koristeći CGS Labs softver AUTOPATH da analiziraju putanje kretanja kako bi utvrdili da li vozila mogu da uđu u parking prostor.
Drugi izazov je bio kako obezbediti određeni procenat zelenih površina koji se mora uzeti u obzir prilikom planiranja parkinga. Parkirališta sa travom i drvećem ne samo da izgledaju bolje i prijatnije, već su i ekološki prihvatljivija rešenja. Urbano drveće može izdvojiti ugljenik, obezbediti hlad i ublažiti poplave.
Treći izazov sa kojim su se suočili bio je odvodanje vode sa parkinga. U Poljskoj je teren obično veoma ravan, što znači da su visinske razlike veoma male, što otežava projektovanje drenaže. U tome im je mnogo pomogao softver PLATEIA, koji im je omogućio da naprave veoma precizne digitalne modele terena. Da bi to uradili, koristili su dronove za snimanje postojećeg terena i kreiranje oblaka tačaka. Zatim su, na osnovu ovih podataka, napravili model terena koji im je pomogao da konstruišu horizontalne elemente i vertikalni profil te odrede kako će se voda odvoditi i sakupljati.
Pored alata za kreiranje digitalnih modela terena, horizontalnih elemenata i vertikalnih profila, Michał je takođe istakao sve karakteristike koje im pomažu da automatizuju proces. Oni rade na mnogim sličnim projektima, pa smatraju da je funkcija MACRO posebno korisna. Ova funkcija automatizuje kreiranje i uređivanje poprečnih profila, značajno ubrzavajući proces njihovog dizajna. Takođe im omogućava da kreiraju biblioteku tipičnih preseka, u skladu sa smernicama za planiranje i projektovanje njihove zemlje, i da ih koriste u bilo kom od svojih projekata. Veoma su zadovoljni mogućnošću da dele biblioteku sa članovima svog tima. . Više o komandi Makro pročitajte ovde >>> >>>
Štaviše, Michał je izrazio svoje divljenje i zbog dizajna samog programa. On naglašava dobro dizajnirane kartice i njihovu lakoću za korišćenje:
„Korisnik odmah zna gde da traži komandu!“
Kompanija MT Projekt je poslednjih godina doživela značajan rast, a Michał Gal napominje da znanje o korišćenju PLATEIA može lako da doprinese benefite zaposlenim u kratkom vremenskom periodu. Najveću prednost on vidi u činjenici da je PLATEIA laka za korišćenje, što njemu i njegovom timu štedi značajno vreme. Štaviše, radi sa AutoCAD, AutoCAD Civil 3D i BricsCAD platformama, što ga čini još praktičnijim.
Prema Michału, projektovanje sa PLATEIA-om takođe može uštedeti mnogo vremena u nadzoru gradilišta zahvaljujući „tačnoj“ vezi između crteža i stvarne situacije na gradilištu.
„Ako imate više projekata u isto vreme, to znači da morate često da posećujete teren. Ali ako je vaš projekat kreiran sa PLATEIA, otvorite crtež i sve je savršeno jasno! “
O kompaniji MT Projekt
MT Projekt su 2012. godine osnovali Marcin Płużyński i Tomasz Korczak, dvojica građevinskih inženjera koji su imali višedecenijsko iskustvo u oblasti inženjeringa puteva i infrastrukture. Specijalizovali su se za projektovanje puteva, ulica, parkinga, manevarskih površina i sve neophodne tehničke infrastrukture poput sanitarne i elektroenergetske mreže, kao i drugih inženjerskih objekata. Dokaze o njihovoj stručnosti možete videti u galeriji ispod, gde možete pogledati njihove referentne projekte. U CGS Labs, sa ponosom možemo da primetimo da MT Projekt uvek koristi naš PLATEIA softver za svoj rad.